KOINO KBL25WEA-L2C-G22
Part No.:
KBL25WEA-L2C-G22
Datasheet:
KBL25WEA-L2C-G22.pdf
Description:
SWITCH E-STOP 5A 250V
Shipping
KBL25WEA-L2C-G22 Specifications
Features:
Illuminated (Green)
Current Rating (Amps):
5A (AC), 3A (DC)
Voltage Rating - AC:
250 V
Voltage Rating - DC:
125 V
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 25.00mm Dia
Ingress Protection:
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Operating Temperature:
-25°C ~ 50°C
Illumination Voltage (Nominal):
12 VDC