KOINO KBL25EP-L1C-R
Part No.:
KBL25EP-L1C-R
Datasheet:
KBL25EP-L1C-R.pdf
Description:
SWITCH E-STOP PULL RESET 5A 250V
Shipping
KBL25EP-L1C-R Specifications
Reset Operation:
Pull
Circuit:
SPST-NO + SPST-NC
Features:
Illuminated (Red)
Current Rating (Amps):
5A (AC), 3A (DC)
Voltage Rating - AC:
250 V
Voltage Rating - DC:
125 V
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 25.00mm Dia
Ingress Protection:
IP40
Operating Temperature:
-25°C ~ 50°C
Illumination Voltage (Nominal):
6 VDC