NKK Switches KB02KW01-28-JG
Part No.:
KB02KW01-28-JG
Manufacturer:
NKK Switches
Category:
Panel Indicators, Pilot Lights
Package:
Datasheet:
KB02KW01-28-JG.pdf
Description:
INCAND PANEL INDICATOR BLUE 28V
Shipping
KB02KW01-28-JG Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
NKK Switches
Series:
KB
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Incandescent
Lamp Color:
Blue
Lens Color:
Blue
Lens Transparency:
Diffused
Ratings:
Voltage:
28V
Current:
Panel Cutout Shape:
Round
Panel Cutout Dimensions:
0.48" (12.19mm)
Lens Size:
11.60mm Dia