Stackpole Electronics Inc KAL25FB2R00
Part No.:
KAL25FB2R00
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Axial, Box
Datasheet:
KAL25FB2R00.pdf
Description:
RES CHAS MNT 2 OHM 1% 25W
Shipping
KAL25FB2R00 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Series:
KAL
Package/Case:
Axial, Box
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
2 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
25W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 275°C
Features:
Moisture Resistant
Coating, Housing Type:
Aluminum
Mounting Feature:
Flanges
Size / Dimension:
1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height - Seated (Max):
0.577" (14.66mm)