Stackpole Electronics Inc KAL10FB250R
Part No.:
KAL10FB250R
Datasheet:
KAL10FB250R.pdf
Description:
RES CHAS MNT 250 OHM 1% 12.5W
Shipping
KAL10FB250R Specifications
Resistance:
250 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
12.5W
Temperature Coefficient:
±20ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 275°C
Size / Dimension:
0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height - Seated (Max):
0.421" (10.70mm)