Stackpole Electronics Inc KAL10FB1R00
Part No.:
KAL10FB1R00
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Axial, Box
Datasheet:
KAL10FB1R00.pdf
Description:
RES CHAS MNT 1 OHM 1% 12.5W
Shipping
KAL10FB1R00 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Series:
KAL
Package/Case:
Axial, Box
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
1 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
12.5W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 275°C
Features:
Moisture Resistant
Coating, Housing Type:
Aluminum
Mounting Feature:
Flanges
Size / Dimension:
0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height - Seated (Max):
0.421" (10.70mm)