Kycon, Inc. K66X-E15S-N
Part No.:
K66X-E15S-N
Manufacturer:
Kycon, Inc.
Category:
D-Sub Connector Assemblies
Package:
Datasheet:
K66X-E15S-N.pdf
Description:
CONN D-SUB HD RCPT 15P R/A SLDR
Shipping
K66X-E15S-N Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Kycon, Inc.
Series:
K66X
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Connector Style:
D-Sub, High Density
Connector Type:
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:
15
Number of Rows:
3
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:
1 (DE, E) High Density
Contact Type:
Signal
Flange Feature:
Housing/Shell (4-40)
Termination:
Solder
Primary Material:
Shell Material, Finish:
Steel, Nickel Plated
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
Flash
Ingress Protection:
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Current Rating (Amps):
1.5A
Backset Spacing:
0.350" (8.89mm)