Bergquist K6-0.006-AC-43
Part No.:
K6-0.006-AC-43
Manufacturer:
Bergquist
Category:
Pads, Sheets
Package:
Datasheet:
K6-0.006-AC-43.pdf
Description:
THERM PAD 19.05MMX12.7MM W/ADH
Shipping
K6-0.006-AC-43 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bergquist
Series:
Sil-Pad® K-6
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Usage:
TO-220
Type:
Pad, Sheet
Shape:
Rectangular
Outline:
19.05mm x 12.70mm
Thickness:
0.0060" (0.152mm)
Material:
Silicone Elastomer
Adhesive:
Adhesive - One Side
Backing, Carrier:
Polyimide
Color:
Blue-Green
Thermal Resistivity:
0.49°C/W
Thermal Conductivity:
1.1W/m-K