Banner Engineering Corporation K50PTKAQ
Part No.:
K50PTKAQ
Manufacturer:
Banner Engineering Corporation
Category:
Pick to Light
Package:
Datasheet:
K50PTKAQ.pdf
Description:
TOUCH INDICATOR, 50MM, K50 PRO
Shipping
K50PTKAQ Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Banner Engineering Corporation
Series:
K50
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Actuator Type:
Round, Button, Domed
Circuit:
SPST-NO
Switch Function:
Off-Mom
Illumination Type, Color:
LED, Multicolor
Features:
Voltage - Supply:
18 ~ 30VDC
Response Time:
300ms
Termination Style:
Connector (M12)
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 50.00mm Dia
Operating Temperature:
-40°C ~ 50°C