TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine K4001B8C3
Part No.:
K4001B8C3
Manufacturer:
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
K4001B8C3.pdf
Description:
K4001B8C3=CONTACTOR SPST NO DB 4
Shipping
K4001B8C3 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
K400
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Coil Voltage:
32VDC
Contact Form:
SPST-NC (DB) (1 Form Y)
Contact Rating (Current):
400 A
Switching Voltage:
28VDC - Nom
Features:
Auxiliary Contacts, Sealed - Fully
Termination Style:
Connector
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Must Operate Voltage:
18 VDC
Must Release Voltage:
9 VDC