TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine K4001B5C2
Part No.:
K4001B5C2
Manufacturer:
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
K4001B5C2.pdf
Description:
RELAY CONTACTOR SPST 400A 28VDC
Shipping
K4001B5C2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
K, Hartman
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Coil Voltage:
28VDC
Contact Form:
SPST-NO (DM) (1 Form X)
Contact Rating (Current):
400 A
Switching Voltage:
28VDC - Nom
Features:
Auxiliary Contacts
Termination Style:
Bolt Down, Connector
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Must Operate Voltage:
13 VDC
Must Release Voltage:
9 VDC