Benedict GmbH K3-18ND10 180
Part No.:
K3-18ND10 180
Manufacturer:
Benedict GmbH
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
K3-18ND10 180.pdf
Description:
CONTACTOR 18A N/O AUX 180AC COIL
Shipping
K3-18ND10 180 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Benedict GmbH
Series:
K3
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount, DIN Rail
Coil Voltage:
180VAC
Contact Form:
3PST-NO (3 Form A)
Contact Rating (Current):
18 A
Switching Voltage:
600V
Features:
Auxiliary Contacts
Termination Style:
Screw Terminal
Operating Temperature:
-40°C ~ 90°C
Must Operate Voltage:
Must Release Voltage:
Reset All
Search Similar
Result:
K3-18ND10 180 FAQ
1. How to order K3-18ND10 180 on CEX ELECTRONICS LIMITED?
3. Are the K3-18ND10 180 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of K3-18ND10 180?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of K3-18ND10 180.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as K3-18ND10 180 pin diagram, K3-18ND10 180 datasheet?