ebm-papst Inc. K2E225-RA40-02
Part No.:
K2E225-RA40-02
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
Category:
AC Fans
Package:
Datasheet:
K2E225-RA40-02.pdf
Description:
FAN IMPELLER 115VAC 225MM
Shipping
K2E225-RA40-02 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
Series:
K2E225
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Rated:
115VAC
Size / Dimension:
Square - 270mm L x 270mm H
Width:
112.0mm
Air Flow:
Static Pressure:
Bearing Type:
Ball
Fan Type:
Tubeaxial
Features:
Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
Noise:
Power (Watts):
235W
RPM:
2700 RPM
Termination:
4 Position Rectangular Connector
Ingress Protection:
Operating Temperature:
-13 ~ 140°F (-25 ~ 60°C)