To-Conne Co., Ltd. (TYC) K292P-SMAP
Part No.:
K292P-SMAP
Manufacturer:
To-Conne Co., Ltd. (TYC)
Category:
Coaxial Connector (RF) Adapters
Package:
Datasheet:
K292P-SMAP.pdf
Description:
K292P-SMAP K PLUG TO SMA PLUG
Shipping
K292P-SMAP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
To-Conne Co., Ltd. (TYC)
Series:
Packaging:
Retail Package
Product Status:
Active
Adapter Type:
Plug to Plug
Conversion Type:
Between Series
Adapter Series:
SMA to 2.92mm
Center Gender:
Male to Male
Convert From (Adapter End):
SMA Plug, Male Pin
Convert To (Adapter End):
2.92mm (OS-2.9) Plug, Male Pin
Impedance:
50 Ohms
Style:
Straight
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:
Fastening Type:
Threaded, Threaded
Frequency - Max:
26.5 GHz