To-Conne Co., Ltd. (TYC) K292J-3.5J
Part No.:
K292J-3.5J
Manufacturer:
To-Conne Co., Ltd. (TYC)
Category:
Coaxial Connector (RF) Adapters
Package:
Datasheet:
K292J-3.5J.pdf
Description:
2.92mm Jack to 3.5mm Jack
Shipping
K292J-3.5J Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
To-Conne Co., Ltd. (TYC)
Series:
Packaging:
Retail Package
Product Status:
Active
Adapter Type:
Jack to Jack
Conversion Type:
Between Series
Adapter Series:
2.9mm to 3.5mm
Center Gender:
Female to Female
Convert From (Adapter End):
2.92mm (OS-2.9) Jack, Female Socket
Convert To (Adapter End):
3.5mm Jack, Female Socket
Impedance:
50 Ohms
Style:
Straight
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:
Fastening Type:
Threaded
Frequency - Max:
34 GHz