TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine K200A1C1
Part No.:
K200A1C1
Manufacturer:
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
K200A1C1.pdf
Description:
K200A1C1=CONTACTOR 200 AMP SPST
Shipping
K200A1C1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
K, Hartman
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Coil Voltage:
28VDC
Contact Form:
SPST-NC (DB) (1 Form Y)
Contact Rating (Current):
200 A
Switching Voltage:
28VDC - Nom
Features:
Sealed - Fully
Termination Style:
Wire Leads
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Must Operate Voltage:
18 VDC
Must Release Voltage:
1 VDC