Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components K105K20X7RF5TH5
Part No.:
K105K20X7RF5TH5
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
K105K20X7RF5TH5.pdf
Description:
CAP CER 1UF 50V X7R RADIAL
Shipping
K105K20X7RF5TH5 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Mono-Kap™ K
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.299" (7.60mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)