Panasonic Electric Works JSM1A-12V-4
Part No.:
JSM1A-12V-4
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
Category:
Automotive Relays
Package:
Datasheet:
JSM1A-12V-4.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 10A 12V
Shipping
JSM1A-12V-4 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
Series:
JS-M
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Coil Type:
Non Latching
Coil Current:
53.3 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
10 A
Switching Voltage:
16VDC - Max
Must Operate Voltage:
6.3 VDC
Must Release Voltage:
0.9 VDC
Operate Time:
10 ms
Release Time:
10 ms
Features:
Sealed - Fully
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C