XP Power JPS350PS12C
Part No.:
JPS350PS12C
Manufacturer:
XP Power
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
JPS350PS12C.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 250/350W
Shipping
JPS350PS12C Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
XP Power
Series:
JPS (350W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
25 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3000 V
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, DC Input Capable, Load Sharing, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
9.00" L x 5.00" W x 1.60" H (228.6mm x 127.0mm x 40.6mm)