XP Power JPS250PS24C
Part No.:
JPS250PS24C
Manufacturer:
XP Power
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
JPS250PS24C.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 200W
Shipping
JPS250PS24C Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
XP Power
Series:
JPS (250W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
24V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
8.5 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
200W (250W Forced Air)
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3000 V
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (With Derating)