XP Power JPS250PQ41
Part No.:
JPS250PQ41
Manufacturer:
XP Power
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
JPS250PQ41.pdf
Description:
AC/DC CNVRTR 5V +/-12V -5V 200W
Shipping
JPS250PQ41 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
XP Power
Series:
JPS (250W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
4
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
5V
Voltage - Output 2:
12V
Voltage - Output 3:
-12V
Voltage - Output 4:
-5V
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
15 A
Current - Output 2:
4 A
Current - Output 3:
2 A
Current - Output 4:
600 mA
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
200W (250W Forced Air)
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3000 V
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, DC Input Capable, Load Sharing, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
8.00" L x 4.20" W x 1.50" H (203.2mm x 106.7mm x 38.1mm)