Mueller Electric Co JP-7505-83-24-2
Part No.:
JP-7505-83-24-2
Manufacturer:
Mueller Electric Co
Category:
Banana, Meter Interface
Package:
Datasheet:
JP-7505-83-24-2.pdf
Description:
TEST LEAD BANANA TO GATOR 24"
Shipping
JP-7505-83-24-2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Mueller Electric Co
Series:
JS Popper
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Stacking Method:
Non Stackable
Configuration:
Banana to Alligator
1st Connector:
Banana Plug, Single, Sheathed, Right Angle
2nd Connector:
Piercing Clip
Cable Length:
24.0" (609.60mm)
Type:
Patch Cord
Contents:
1 Lead, Red
Material - Insulation:
Silicone
Wire Gauge:
18 AWG
Voltage - Rated:
300V
Ratings:
Current Rating (Amps):
3A