Littelfuse Inc. JLLS175.X
Part No.:
JLLS175.X
Package:
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Datasheet:
JLLS175.X.pdf
Description:
FUSE CRTRDGE 175A 600VAC/300VDC
Shipping
JLLS175.X Specifications
Series:
POWR-GARD® JLLS
Package / Case:
Mounting Type:
Bolt Mount
Current Rating (Amps):
175A
Voltage Rating - AC:
600 VAC
Voltage Rating - DC:
300 VDC
Approval Agency:
CE, CSA, UL
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
200kA
Size / Dimension:
1.063" Dia x 1.657" L (27.00mm x 42.10mm)