Littelfuse Inc. JLLN400.X
Part No.:
JLLN400.X
Package:
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Datasheet:
JLLN400.X.pdf
Description:
FUSE CRTRDGE 400A 300VAC/125VDC
Shipping
JLLN400.X Specifications
Series:
POWR-GARD® JLLN
Package / Case:
Mounting Type:
Bolt Mount
Current Rating (Amps):
400A
Voltage Rating - AC:
300 VAC
Voltage Rating - DC:
125 VDC
Approval Agency:
CE, CSA, UL
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
200kA AC, 20kA DC
Size / Dimension:
1.311" Dia x 0.827" L (33.30mm x 21.00mm)