Littelfuse Inc. JLLN350.X
Part No.:
JLLN350.X
Datasheet:
JLLN350.X.pdf
Description:
FUSE CRTRDGE 350A 300VAC/125VDC
Shipping
JLLN350.X Specifications
Series:
POWR-GARD® JLLN
Current Rating (Amps):
350A
Voltage Rating - AC:
300 VAC
Voltage Rating - DC:
125 VDC
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
200kA AC, 20kA DC
Size / Dimension:
1.311" Dia x 0.827" L (33.30mm x 21.00mm)