Littelfuse Inc. JLLN175.X
Part No.:
JLLN175.X
Package:
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Datasheet:
JLLN175.X.pdf
Description:
FUSE CRTRDGE 175A 300VAC/125VDC
Shipping
JLLN175.X Specifications
Series:
POWR-GARD® JLLN
Package / Case:
Mounting Type:
Bolt Mount
Current Rating (Amps):
175A
Voltage Rating - AC:
300 VAC
Voltage Rating - DC:
125 VDC
Approval Agency:
CE, CSA, UL
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
200kA AC, 20kA DC
Size / Dimension:
1.063" Dia x 0.843" L (27.00mm x 21.40mm)