Littelfuse Inc. JLLN150.X
Part No.:
JLLN150.X
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Datasheet:
JLLN150.X.pdf
Description:
FUSE CRTRDGE 150A 300VAC/125VDC
Shipping
JLLN150.X Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
POWR-GARD® JLLN
Package / Case:
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Bolt Mount
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
150A
Voltage Rating - AC:
300 VAC
Voltage Rating - DC:
125 VDC
Response Time:
Fast Blow
Applications:
Electrical, Industrial
Features:
Class:
T
Approval Agency:
CE, CSA, UL
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
200kA AC, 20kA DC
Size / Dimension:
1.063" Dia x 0.843" L (27.00mm x 21.40mm)