Littelfuse Inc. JLLN060.T
Part No.:
JLLN060.T
Package:
Cartridge, Non-Standard
Datasheet:
JLLN060.T.pdf
Description:
FUSE CARTRIDGE 60A 300VAC/160VDC
Shipping
JLLN060.T Specifications
Series:
POWR-GARD® JLLN
Package / Case:
Cartridge, Non-Standard
Mounting Type:
Requires Holder
Current Rating (Amps):
60A
Voltage Rating - AC:
300 VAC
Voltage Rating - DC:
160 VDC
Approval Agency:
CE, CSA, UR
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
200kA AC, 20kA DC
Size / Dimension:
0.563" Dia x 0.874" L (14.30mm x 22.20mm)