Littelfuse Inc. JLLN015.TXP
Part No.:
JLLN015.TXP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Cartridge, Non-Standard
Datasheet:
JLLN015.TXP.pdf
Description:
FUSE CARTRIDGE 15A 300VAC/160VDC
Shipping
JLLN015.TXP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
POWR-GARD® JLLN
Package / Case:
Cartridge, Non-Standard
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Requires Holder
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
15A
Voltage Rating - AC:
300 VAC
Voltage Rating - DC:
160 VDC
Response Time:
Fast Blow
Applications:
Electrical, Industrial
Features:
Class:
T
Approval Agency:
CE, CSA, UL, UR
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
200kA AC, 50kA DC
Size / Dimension:
0.406" Dia x 0.875" L (10.30mm x 22.23mm)