Microsemi Corporation JANTX2N6800
Part No.:
JANTX2N6800
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-205AD, TO-39-3 Metal Can
Datasheet:
JANTX2N6800.pdf
Description:
MOSFET N-CH 400V 3A TO205AF
Shipping
JANTX2N6800 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Series:
Package/Case:
TO-205AD, TO-39-3 Metal Can
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
400 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
3A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
1.1Ohm @ 3A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
34.75 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
800mW (Ta), 25W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)