Honeywell Sensing and Productivity Solutions JA1N200P202FA
Part No.:
JA1N200P202FA
Manufacturer:
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Package:
Datasheet:
JA1N200P202FA.pdf
Description:
POT 2K OHM 2.25W CARBON LINEAR
Shipping
JA1N200P202FA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
J
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Resistance (Ohms):
2k
Tolerance:
±20%
Power (Watts):
2.25W
Built in Switch:
Detent
Number of Turns:
1.0
Features:
Taper:
Linear
Number of Gangs:
1
Adjustment Type:
User Defined
Temperature Coefficient:
Rotation:
312°
Resistive Material:
Carbon
Termination Style:
Solder Lug
Actuator Type:
Round
Actuator Length:
2.000" (50.80mm)
Actuator Diameter:
0.250" (6.35mm)