IXYS IXYP35N65C5
Part No.:
IXYP35N65C5
Package:
TO-220-3
Datasheet:
IXYP35N65C5.pdf
Description:
650V, 35A, XP Gen5 C5 IGBT in TO
Shipping
IXYP35N65C5 Specifications
Series:
Gen5 XPT™
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Bulk
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
90 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
190 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2V @ 15V, 30A
Power - Max:
326 W
Switching Energy:
230µJ (on), 180µJ (off)
Gate Charge:
96 nC
Td (on/off) @ 25°C:
21ns/122ns
Test Condition:
300V, 20A, 5Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)