IXYS IXYP30N65C3
Part No.:
IXYP30N65C3
Package:
TO-220-3
Datasheet:
IXYP30N65C3.pdf
Description:
DISC IGBT XPT-GENX3 TO-220AB/FP
Shipping
IXYP30N65C3 Specifications
Series:
GenX3™, XPT™
Package/Case:
TO-220-3
IGBT Type:
PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
60 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
118 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.7V @ 15V, 30A
Power - Max:
270 W
Switching Energy:
1mJ (on), 270µJ (off)
Gate Charge:
44 nC
Td (on/off) @ 25°C:
21ns/75ns
Test Condition:
400V, 30A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
42 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)