IXYS IXYP20N65C3D1
Part No.:
IXYP20N65C3D1
Package:
TO-220-3
Datasheet:
IXYP20N65C3D1.pdf
Description:
IGBT 650V 18A 50W TO220
Shipping
IXYP20N65C3D1 Specifications
Series:
GenX3™, XPT™
Package/Case:
TO-220-3
IGBT Type:
PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
50 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
105 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.5V @ 15V, 20A
Power - Max:
200 W
Switching Energy:
430µJ (on), 350µJ (off)
Gate Charge:
30 nC
Td (on/off) @ 25°C:
19ns/80ns
Test Condition:
400V, 20A, 20Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
135 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)