IXYS IXYP15N65C3D1
Part No.:
IXYP15N65C3D1
Datasheet:
IXYP15N65C3D1.pdf
Description:
IGBT 650V 38A 200W TO220
Shipping
IXYP15N65C3D1 Specifications
Series:
GenX3™, XPT™
Product Status:
Active
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
38 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
80 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.5V @ 15V, 15A
Power - Max:
200 W
Switching Energy:
270µJ (on), 230µJ (off)
Gate Charge:
19 nC
Td (on/off) @ 25°C:
15ns/68ns
Test Condition:
400V, 15A, 20Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
110 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)