IXYS IXYP10N65C3D1M
Part No.:
IXYP10N65C3D1M
Package:
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
IXYP10N65C3D1M.pdf
Description:
IGBT 650V 15A TO220 ISOL TAB
Shipping
IXYP10N65C3D1M Specifications
Series:
XPT™, GenX3™
Package/Case:
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
15 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
50 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.6V @ 15V, 10A
Power - Max:
53 W
Switching Energy:
240µJ (on), 170µJ (off)
Gate Charge:
18 nC
Td (on/off) @ 25°C:
20ns/77ns
Test Condition:
400V, 10A, 50Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
26 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)