IXYS IXYP10N65C3
Part No.:
IXYP10N65C3
Datasheet:
IXYP10N65C3.pdf
Description:
IGBT 650V 30A 160W TO220
Shipping
IXYP10N65C3 Specifications
Series:
GenX3™, XPT™
Product Status:
Active
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
30 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
54 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.5V @ 15V, 10A
Power - Max:
160 W
Switching Energy:
240µJ (on), 110µJ (off)
Gate Charge:
18 nC
Td (on/off) @ 25°C:
20ns/77ns
Test Condition:
400V, 10A, 50Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)