IXYS IXYP10N65B3D1
Part No.:
IXYP10N65B3D1
Manufacturer:
IXYS
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
IXYP10N65B3D1.pdf
Description:
IGBT PT 650V 32A TO220
Shipping
IXYP10N65B3D1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
XPT™, GenX3™
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
32 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
62 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.95V @ 15V, 10A
Power - Max:
160 W
Switching Energy:
300µJ (on), 200µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
20 nC
Td (on/off) @ 25°C:
17ns/125ns
Test Condition:
400V, 10A, 50Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
29 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)