IXYS IXYN150N60B3
Part No.:
IXYN150N60B3
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
IXYN150N60B3.pdf
Description:
IGBT
Shipping
IXYN150N60B3 Specifications
Series:
XPT™, GenX3™
Package/Case:
SOT-227-4, miniBLOC
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
250 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
750 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.2V @ 15V, 150A
Power - Max:
830 W
Switching Energy:
4.2mJ (on), 2.6mJ (off)
Gate Charge:
260 nC
Td (on/off) @ 25°C:
27ns/167ns
Test Condition:
400V, 75A, 2Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
88 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)