IXYS IXYN110N120A4
Part No.:
IXYN110N120A4
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
IXYN110N120A4.pdf
Description:
IGBT PT 1200V 275A SOT227B
Shipping
IXYN110N120A4 Specifications
Series:
XPT™, GenX4™
Package/Case:
SOT-227-4, miniBLOC
Packaging:
Tube
IGBT Type:
PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
275 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
950 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.8V @ 15V, 110A
Power - Max:
830 W
Switching Energy:
2.5mJ (on), 8.4mJ (off)
Gate Charge:
305 nC
Td (on/off) @ 25°C:
42ns/550ns
Test Condition:
600V, 50A, 2Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)