IXYS IXYL60N450
Part No.:
IXYL60N450
Package:
ISOPLUSi5-PAK™
Datasheet:
IXYL60N450.pdf
Description:
IGBT 4500V 90A ISOPLUSI5
Shipping
IXYL60N450 Specifications
Series:
XPT™
Package/Case:
ISOPLUSi5-PAK™
4500 V
Current - Collector (Ic) (Max):
90 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
680 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.3V @ 15V, 60A
Power - Max:
417 W
Gate Charge:
366 nC
Td (on/off) @ 25°C:
55ns/450ns
Test Condition:
960V, 60A, 4.7Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)