IXYS IXYK140N90C3
Part No.:
IXYK140N90C3
Package:
TO-264-3, TO-264AA
Datasheet:
IXYK140N90C3.pdf
Description:
IGBT 900V 310A 1630W TO264
Shipping
IXYK140N90C3 Specifications
Series:
GenX3™, XPT™
Package/Case:
TO-264-3, TO-264AA
900 V
Current - Collector (Ic) (Max):
310 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
840 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.7V @ 15V, 140A
Power - Max:
1630 W
Switching Energy:
4.3mJ (on), 4mJ (off)
Gate Charge:
330 nC
Td (on/off) @ 25°C:
40ns/145ns
Test Condition:
450V, 100A, 1Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)