IXYS IXYJ20N120C3D1
Part No.:
IXYJ20N120C3D1
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IXYJ20N120C3D1.pdf
Description:
IGBT 1200V 21A 105W TO247
Shipping
IXYJ20N120C3D1 Specifications
Series:
GenX3™, XPT™
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
21 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
84 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.4V @ 15V, 20A
Power - Max:
105 W
Switching Energy:
1.3mJ (on), 500µJ (off)
Gate Charge:
53 nC
Td (on/off) @ 25°C:
20ns/90ns
Test Condition:
600V, 20A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
195 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)