IXYS IXYH50N170C
Part No.:
IXYH50N170C
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IXYH50N170C.pdf
Description:
IGBT 1700V 178A TO247
Shipping
IXYH50N170C Specifications
Series:
XPT™
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
1700 V
Current - Collector (Ic) (Max):
178 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
460 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.7V @ 15V, 50A
Power - Max:
1500 W
Switching Energy:
8.7mJ (on), 5.6mJ (off)
Gate Charge:
260 nC
Td (on/off) @ 25°C:
20ns/180ns
Test Condition:
850V, 50A, 1Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
44 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)