IXYS IXYH30N65B3D1
Part No.:
IXYH30N65B3D1
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IXYH30N65B3D1.pdf
Description:
IGBT PT 650V 70A TO247
Shipping
IXYH30N65B3D1 Specifications
Series:
XPT™, GenX3™
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
70 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
160 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.1V @ 15V, 30A
Power - Max:
270 W
Switching Energy:
830µJ (on), 640µJ (off)
Gate Charge:
45 nC
Td (on/off) @ 25°C:
17ns/87ns
Test Condition:
400V, 30A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
38 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)