IXYS IXYH30N170C
Part No.:
IXYH30N170C
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IXYH30N170C.pdf
Description:
1700V/108A HIGH VOLTAGE XPT IGB
Shipping
IXYH30N170C Specifications
Series:
XPT™
Package/Case:
TO-247-3
1700 V
Current - Collector (Ic) (Max):
108 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
255 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.7V @ 15V, 30A
Power - Max:
937 W
Switching Energy:
5.9mJ (on), 3.3mJ (off)
Gate Charge:
140 nC
Td (on/off) @ 25°C:
28ns/150ns
Test Condition:
850V, 30A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)