IXYS IXYH24N90C3D1
Part No.:
IXYH24N90C3D1
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IXYH24N90C3D1.pdf
Description:
IGBT 900V 44A 200W C3 TO-247
Shipping
IXYH24N90C3D1 Specifications
Series:
GenX3™, XPT™
Package/Case:
TO-247-3
900 V
Current - Collector (Ic) (Max):
44 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
105 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.7V @ 15V, 24A
Power - Max:
200 W
Switching Energy:
1.35mJ (on), 400µJ (off)
Gate Charge:
40 nC
Td (on/off) @ 25°C:
20ns/73ns
Test Condition:
450V, 24A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
340 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)