IXYS IXYH20N65C3
Part No.:
IXYH20N65C3
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IXYH20N65C3.pdf
Description:
IGBT 650V 50A 230W TO247AD
Shipping
IXYH20N65C3 Specifications
Series:
GenX3™, XPT™
Package/Case:
TO-247-3
Product Status:
Active
IGBT Type:
PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
50 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
105 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.5V @ 15V, 20A
Power - Max:
230 W
Switching Energy:
430µJ (on), 350µJ (off)
Gate Charge:
30 nC
Td (on/off) @ 25°C:
19ns/80ns
Test Condition:
400V, 20A, 20Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)