IXYS IXYH16N250C
Part No.:
IXYH16N250C
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IXYH16N250C.pdf
Description:
IGBT 2500V 35A TO247AD
Shipping
IXYH16N250C Specifications
Series:
XPT™
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
2500 V
Current - Collector (Ic) (Max):
35 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
126 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
4V @ 15V, 16A
Power - Max:
500 W
Switching Energy:
4.75mJ (on), 3.9mJ (off)
Gate Charge:
97 nC
Td (on/off) @ 25°C:
14ns/260ns
Test Condition:
1250V, 16A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
19 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)