IXYS IXYF30N450
Part No.:
IXYF30N450
Manufacturer:
IXYS
Category:
Single IGBTs
Package:
ISOPLUSi5-PAK™
Datasheet:
IXYF30N450.pdf
Description:
IGBT 4500V 23A ISOPLUSI4
Shipping
IXYF30N450 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
XPT™
Package/Case:
ISOPLUSi5-PAK™
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
4500 V
Current - Collector (Ic) (Max):
23 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
190 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.9V @ 15V, 30A
Power - Max:
230 W
Switching Energy:
Input Type:
Standard
Gate Charge:
88 nC
Td (on/off) @ 25°C:
38ns/168ns
Test Condition:
960V, 30A, 15Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)